İmanın Faydaları

yorum yok
555 kez görüntülendi okuma
19 Ocak, 2016

images

IMANIN DÜNYADAKI FAYDALARI
Iste Allah’in mümin kullarina bu dünyada iken vermeyi vadettigi sonsuz nimetlerden bir kaçi:
1- Düsmanlarina karsi müminlere yardim eder:
Rum-30/47. “And olsun ki! Senden önce, bir çok peygamberleri ümmetlerine gönderdik, onlara belgeler getirdiler; dinlemeyip suç isleyenlerden öç aldik, zira inananlara yardim etmek bize hak olmustu.”
2- Onlari müdafaa eder:
Hacc-22/38. “Allah süphesiz inananlari savunur, çünkü hainleri ve nankörleri hiç sevmez. ”
3-Dost olur onlara:
Bakara-2-257. “Allah inananlarin dostudur, onlari karanliklardan aydinliga çikarir. Inkar edenlerin ise dostlari azgin putlardir. Onlari aydinliktan karanliklara sürüklerler. Iste onlar cehennemliklerdir, onlar orada temelli kalacaklardir.”
4-Onlari hidayete erdirir, dogru yola eristirir:
Hacc-22/54. “Bu, kendilerine ilim verilenlerin Kuran’in, senin Rabbin’den bir gerçek oldugunu bilip de ona inanmalari ve gönüllerini baglamalari içindir. Allah inananlari süphesiz dogru yola eristirir.”
5-Onlari kafirlerin baskisindan kurtarir:
Nisa-4/141. “Sizi gözleyenler, Allah’tan size bir zafer gelirse, “Sizinle beraber degil miydik?” derler; eger kafirlere bir pay çikarsa, onlara: “Size üstünlük saglayarak sizi müminlerden korumadik mi?” derler. Allah kiyamet günü aranizda hüküm verir. Allah inkarcilara, inananlar aleyhinde asla firsat vermeyecektir.”
6-Onlari güçlü kilip yeryüzünde kendisine vekil yapar:
Nur-24/55. Allah, içinizden inanip yararli is isleyenlere, onlardan öncekileri halef kildigi gibi, onlari da yeryüzüne halef kilacagina, onlar için begendigi dini temelli yerlestirecegine, korkularini güvene çevirecegine dair söz vermistir. Çünkü onlar Bana kulluk eder, hiç bir seyi Bana ortak kosmazlar. Bundan sonra inkar eden kimseler, iste onlar artik yoldan çikmis olanlardir.
7-Iyi, güzel ve bol rizik verir:
Araf-7/96. “Eger kasabalarin halki inanmis ve Bize karsi gelmekten sakinmis olsalardi, onlara gögün ve yerin bolluklarini verirdik. Ama yalanladilar; bu yüzden onlari, yaptiklarina karsilik yakalayiverdik.”
8- San ve seref bahseder:
Munafikun-63/8. “Eger bu savandan Medine’ye dönersek, serefli kimseler alçaklari and olsun ki, oradan çikaracaktir” diyorlardi. Oysa, seref Allah’in, peygamberinin ve inananlarindir, ama ikiyüzlüler bu gerçegi bilmezler.”
9- Güzel bir hayat saglar:
Nahl-16/97. “Kadin, erkek, inanmis olarak kim iyi is islerse, ona hos bir hayat yasatacagiz. Ecirlerini yaptiklarindan daha güzeli ile ödeyecegiz”.
Bütün bunlar müminlerin dünyada iken elde edecekleri nimetlerin bir kismidir sadece. Ve bizden önceki gerçek müminler bu nimetlere sahip de olmuslardir. Ahiret yurdunun nimetlerine gelince: Sani yüce Allah’in su sözleri kafidir bu nimetleri belirtmeye:
Kehf-18/107-108. “Ama inanip yararli is isleyenlerin konaklari Firdevs cennetleridir. Orada temelli kalirlar, baska bir yere gitmek istemezler.”
Lokman-31/8-9. “Inanip yararli is isleyenler için, Allah’in vadi geregince temelli kalacaklari nimet cennetleri vardir. O; güçlüdür, hakim’dir.”
Fakat günümüz Müslümanlarinin durumunu düsünürsek mü’minlerin Allah’u tealanin bu dünyada kendilerine vadettigi durumlardan çok uzaklarda olduklarini görürüz. Çünkü imanlari zayiflamis, imanin özelliklerinden ve tezahüründen bir çogunu, hatta ekseriyetini kaybetmisler ve dolayisiyla da hayatlarinda Allah’in mü’minlere vadettigi nimetler görünmez olmustur. Dahasi bu halin devam ettigi Müslüman bu dünyada hüsrana ugradigi gibi Ahiretde de Allah’in vadettiklerine kavusamayacak, belki de cehennem atesini tadacaktir.
Iste bunun için imanin kuvvetlendirilmesi, saglamlastirilmasi ve yenilenmesi gerekmektedir,
Bu da iman bilgisini Müslümanlar arasinda yayma ve dini emirleri uygulama ile olur.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?