Hira Mağarası

yorum yok
1.235 kez görüntülendi okuma
7 Ocak, 2016

hira-mağarası-içi-fotoğrafı
Hz. Peygamber (a.s.m.) peygamberliğin ilk müjdeleri olan sadık rüyalar gördüğü altı ay içerisinde yalnız kalmak istiyor ve bu mağaraya çekiliyordu. 610 yılının Kadir gecesinde, Hz. Peygamber (a.s.m.) 40 yaşındayken Hz. Cebrâil (a.s.) kendi suretinde göründü ve Kur’ân-ı Kerimin ilk ayetlerini getirdi.

Hira (Arapça: حراء Ḥirāʾ) veya Hira Mağarası (غار حراء Ġār Ḥirāʾ) İslam peygamberi Muhammed’in inzivaya çekildiği mağara. Ayrıca, Müslümanlarca, Kur’an-ı Kerim’in Muhammed’e bu mağarada indirilmeye başlandığı kabul edilmektedir. Mekke’nin yaklaşık 6 km kuzeyinde bulunan Nur Dağında bulunur.
slama göre Muhammed bin Abdullah 40 yaşına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Nur dağı’ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum 1-2 yıl devam etmiştir. 40 yaşındayken 610’da, 26 Ramazan’ı 27’sine bağlayan gece (Kadir gecesi), Muhammed’e geldiğine inanılan ilk vahiy şu şekilde anlatılır:

Muhammed, Nur dağı Hira Mağarası’nda tefekkürle meşgulken Cebrail adlı melek geldi ve ona “Oku!” dedi. Muhammed “Ben okuma bilmem.” dedi. Bunun üzerine Cebrail, Muhammed’i sıkarak, yine “Oku!” dedi. Muhammed tekrar okuması olmadığını söyleyince, Cebrail onu sararak aynı şekilde sıktı ve geri bırakarak “Oku!” dedi. Muhammed “Ben okuma bilmem, söyle ne okuyayım” diye karşılık verince Cebrail, Alak Suresi’nin ilk ayetlerini okudu: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O Rab ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir.”

Rivayetlere göre Cebrail’in kaybolmasının ardından Muhammed evine dönmek üzere yola çıktı, etraftan binlerce ses: “Ey Muhammed selam olsun! Ya Resulullah, sana selam olsun!” diyordu. Her defasında geriye dönüyor, taş ve ağaçlardan başka bir şey göremiyordu. Evine geldiğinde yatağına yattı ve “Beni örtün dedi. Uyandığında başından geçenleri Hatice’ye anlattı. Ardından Hatice’nin önerisiyle Hatice’nin amcası olan Varaka bin Nevfel’e gittiler. Yaşlı bir Hristiyan bilgini olan Varaka bin Nevfel anlatılanları duyunca “Kuddûs… Bu gördüğün Melek yüce Allah’ın Musa peygambere gönderdiği Ruhu’l-Kudüstür. Sen de bu ümmetin peygamberisin. Keşke kavminin seni yurdundan çıkaracağı zaman sağ olup sana yardım edebilsem.”[1]

Muhammed’in bu olaydan başlayarak, vefat ettiği yıl olan 632’ye kadar aldığına inanılan vahiyler Kur’an’ı oluşturur.


babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?