Kâbe ve zemzem suyu

yorum yok
907 kez görüntülendi okuma
19 Nisan, 2014

1042-Kabe

Kâbe ve zemzem suyu

——————————————————————————–

Kâbe’nin unutulduğu yıllardan birinde, İbrâhim aleyhisselâm, Hâcer vâlidemizi ve oğlu İsmâil’i alıp, şimdi Kâbe’nin bulunduğu vâdiye getirir. “Sizi burada bırakmakla emrolundum.” der ve döner gider. Hâcer Hâtun, misli zor görülen bir tevekkülle emre boyun eğer; “Olsun, Rabbim bize yeter!” der. Yanlarında bir kırba su ve 3-5 hurmaları vardır. Üstelik küçük İsmâil henüz bebektir. Hâcer vâlidemiz bir şeyler bulabilmek ümidi ile önce Safâ tepesine çıkar. Bir ağaç, bir kuru ot bile yoktur. Sonra Merve tepesine gider.

Hâcer vâlidemiz, dönüşünde oğlunu bulamaz. Büyük bir telâşla tekrar Safâ ve Merve tepeleri arasında ve o sıcakta 7 defa zorlukla koşu yapar. Sonra tatlı bir ses işitir. Karşısında ay misâli Cebrâil aleyhisselâm görünür. Bu şaşkınlıkta Hâcer vâlidemiz oğlunu farkeder. Şirin bebeğin ayakları dibinde berrak bir suyun kaynadığını görür ve biriktirmek ister. Bir yandan suyu etrafını çevirerek tutmaya, bir yandan da kabını doldurmaya çalışır. Târifsiz bir telâşla “Zem” (dur) der. Hatta haykırır “Zem!.. Zem!..” Cebrâil aleyhisselâm tebessüm eder. “Bırak aksın!” der, “Bu su dâima akar ve asla tükenmez.”
Bu su, göçebe kavimlerin dikkatini çeker. Nitekim Cürhümîler, Hâcer vâlidemizden izin alıp, Kubeys Dağı eteklerine yerleşirler. Ve keremli vâdi şehir olur. Adına da Mekke denir.
Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Zemzem-i şerîfin suyu mübârektir.”
“Zemzem-i şerîf, içeni doyurur.”
“Yeryüzünde bulunan kuyuların en hayırlısı, Zemzem kuyusunun bulunduğu kuyudur.”
“Zemzem-i şerîf her ne niyetle içilirse, şifâsı onun içindir.”
Zemzem içileceği vakit kıbleye dönülür. Besmele ile ayakta ve doyuncaya kadar içilir. İçme esnasında üç kere nefes alınır. Duâ edilir ve sonunda Allahü teâlâya hamd edilir. Zemzem suyu içerken yapılan duâ kabul olur. Her tavâftan sonra zemzem içmek müstehâbdır. Milyonlarca hacı; içtiği, yıkandığı ve memleketlerine götürdüğü, motorla gece gündüz çekildiği hâlde, bitmiyor. Zemzem’in yeryüzünde bulunan suların en latifi ve en üstünü olduğu bildirilmiştir


Bir önceki yazımda « makalem var.
babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?