İlahi kitapların bozulması

yorum yok
868 kez görüntülendi okuma
6 Mart, 2014

9686_425943734144553_1723862399_n

Efendimizin(sav) Aile Saadeti…

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem her hususta olduğu gibi aile reisi olarak da müminlerin örneğidir. Onun hane-i saadetleri İslam toplumuna çok önemli bir model olmuştur.
Ashab-ı kiram Müminlerin annelerine O’nun aile hayatı hakkında sorular sormuş ve onun gibi davranmaya gayret etmişlerdir.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellemden önce kadınlara değer vermeyenler, Efendimizin getirdiği din ve öğrettiği güzel ahlak modelinden sonra büyük değişim geçirmişlerdir. Her iki devri de yaşamış Hz. Ömer(r.a) şöyle demiştir:

“Biz İslam’la şereflenmeden önce cahiliyye devrinde kadınlara hiçbir değer vermezdik, onları bir şey saymazdık. İslam gelip Allah Teâlâ, kitabında kadınları zikredip onlara da mirastan pay ayırınca, onların bizim üzerimizde birçok hakları olduğunu öğrendik.” (Buhari, Tefsir, Sure 66)

Peygamber sallallahu aleyhi vesellem Veda hutbesinde kadınların haklarından bahsetmiş ve onları emanet olarak tanımlamıştır. İslam dini erkeğin yaratılıştan gelen gücünü ve üstün niteliklerini kadına karşı iyilik yolunda kullanmasını teşvik etmiştir. Yüklendiği vazifelere mukabil erkeğin evin reisi olduğunu ve bazı üstünlüklere sahip olduğunu bildirmiştir. (Nisa, 34)

Bununla birlikte erkeklere üstünlüğüne yakışan asaleti göstermesini buyurmuştur. Peygamberimiz:
“Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.” (İbn-i Asakir) buyurmuştur….


Bir önceki yazımda « makalem var.
babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?