Hira dağı nerde,hira dağının önemi,hira dağında neler oldu

yorum yok
780 kez görüntülendi okuma
21 Kasım, 2015

images

Kur’an-ı Kerim’in Muhammed’e bu mağarada indirilmeye başlandığı kabul edilmektedir. Mekke’nin yaklaşık 6 km kuzeyinde bulunan Nur Dağında bulunur.

Mekke’de, Yalova’dan Güray kardeş arıyor. “Ağabey, ben de Mekke’deyim, lütfen görüşelim” diyor.

Hemen harekete geçiyoruz. Ama bir türlü otel isimlerinde ve adreslerde anlaşma olmuyor. Belki birbirimize çok yakınız, ama tariflerde problem var.

Sonunda yine buluşma noktamız, Kâbe oluyor. Teravih sonrası Kâbe’nin birinci kapısında buluşuyoruz. Hemen bir anlaşmaya vararak, sabah namazından sonra Hira (Nur) Dağına gitmeye karar veriyoruz.

Dört kişi, anlaştığımız saatte buluşup, bir taksi ile anlaşıyoruz. 30 riyal, yani Türk parası ile 15 TL. 30 riyal da dönüş. Toplamda 60 riyal, yani Türk parası ile 30 lira. Dörde böldüğümüzde 7,5 TL’ye geliyor. Tabir yerindeyse

İslama göre Muhammed bin Abdullah 40 yaşına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Nur dağı’ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum 1-2 yıl devam etmiştir. 40 yaşındayken 610’da, 26 Ramazan’ı 27’sine bağlayan gece (Kadir gecesi), Muhammed’e geldiğine inanılan ilk vahiy şu şekilde anlatılır:

Muhammed, Nur dağı Hira Mağarası’nda tefekkürle meşgulken Cebrail adlı melek geldi ve ona “Oku!” dedi. Muhammed “Ben okuma bilmem.” dedi. Bunun üzerine Cebrail, Muhammed’i sıkarak, yine “Oku!” dedi. Muhammed tekrar okuması olmadığını söyleyince, Cebrail onu sararak aynı şekilde sıktı ve geri bırakarak “Oku!” dedi. Muhammed “Ben okuma bilmem, söyle ne okuyayım” diye karşılık verince Cebrail, Alak Suresi’nin ilk ayetlerini okudu: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O Rab ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir.”
islami sohbet

Rivayetlere göre Cebrail’in kaybolmasının ardından Muhammed evine dönmek üzere yola çıktı, etraftan binlerce ses: “Ey Muhammed selam olsun! Ya Resulullah, sana selam olsun!” diyordu. Her defasında geriye dönüyor, taş ve ağaçlardan başka bir şey göremiyordu. Evine geldiğinde yatağına yattı ve “Beni örtün dedi. Uyandığında başından geçenleri Hatice’ye anlattı. Ardından Hatice’nin önerisiyle Hatice’nin amcası olan Varaka bin Nevfel’e gittiler. Yaşlı bir Hristiyan bilgini olan Varaka bin Nevfel anlatılanları duyunca “Kuddûs… Bu gördüğün Melek yüce Allah’ın Musa peygambere gönderdiği Ruhu’l-Kudüstür. Sen de bu ümmetin peygamberisin. Keşke kavminin seni yurdundan çıkaracağı zaman sağ olup sana yardım edebilsem.”[1]

Muhammed’in bu olaydan başlayarak, vefat ettiği yıl olan 632’ye kadar aldığına inanılan vahiyler Kur’an’ı oluşturur


Bir önceki yazımda « makalem var.
babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?