Hastaya ‘alkol’ sorgusu!

yorum yok
843 kez görüntülendi okuma
24 Kasım, 2013

Çeşitli şikayetlerle hastanelere başvuran hastalara, ‘Alkol kullanıyor musun ?’ sorusu yöneltilmeye başlandı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, uygulamayı doğruladı ve ‘Hastalara alkol kullanma oranı soruluyor, yoksa viski mi, bira mı diye sorulmuyor’ dedi.

Bu gelişme TBMM Sağlık, Aile Komisyonunda tam gün ile ilgili yasa tasarısı ele alınırken ortaya çıktı. Muhalefet milletvekilleri, doktorların hastalarına, din, evlilik, alkol kullanımı gibi sorular sorup, kayda geçirdiklerini belirterek, ‘Bu sorular, özel hayata müdahaledir’ dediler.

İÇİŞLERİ İSTEDİ

Gazeteport’un haberine göre; Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ise vatandaşlara aile bilgileri ile ilgili soruların, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün talebi üzerine sorulduğunu açıkladı ve şunları söyledi:

‘Alkol tek bir şekilde soruluyor; alkol kullanma oranı soruluyor, yoksa viski mi, bira mı diye sorulmuyor. Biz vatandaşların özel bilgilerini istemiyoruz. Vatandaş istemezse sorulara cevap vermeyebilir. Verileri maksimum seviyede toplayabilmemiz lazım. Hastalarla ilgili hangi teşhisleri koymuşuz, hangi planlamaları yapacağız. Bunları öğrenebilmemiz için bu bilgiler gerekli. Bilgiler de hekimle hasta arasında kalmalı. Bize çalışmalarda yön verecek bütün bilgiler gelmeli ancak biz o hastanın kim olduğunu bilmemeliyiz”


Bir önceki yazımda « makalem var.
babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?