Veliler için TEOG: Siz sınava hazır mısınız?

yorum yok
300 kez görüntülendi okuma
5 Kasım, 2016

aklaşan TEOG sınavının getirdiği stres ve kaygı, çocukları olduğu kadar velileri de etkiliyor. Bu dönemde sağlıklı iletişimin önemini vurgulayan Erken Dönem Çocuk Eğitim Uzmanı ve Psikolog Okan Karka, veliler için önerilerini paylaştı.

Çocuğu 8. sınıfa giden veliler için oldukça zorlu bir dönem başlıyor. TEOG yani Temel Eğitimden Ortaoğretime Geçiş sınavına yalnızca iki hafta kaldı. Sınav günü yaklaştıkça çocuğunuzla kurduğunuz iletişim her zamankinden daha önemli.

Sınav öncesi hazırlık dönemi, çocuklar için olduğu kadar veliler içinde yıpratıcı bir süreç. Tamamen başarı odaklı eğitim sisteminin yol açtığı sınav kaygısı, hem çocuğun başarısını hemde ebebeyn-çocuk ilişkisini olumsuz etkiliyor.

Özellikle sınav günü yaklaştıkça, yaşadığınızstres ve kaygı nedeniyle çocuğunuzla iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz. Ancak bu dönemdeki iletişim hem çocuğunuzun başarısını hem de çocuğunuz ile ileriki ilişkinizi de etkileyecektir. Bu nedenle bu stresli günleri sağlıklı geçirmeniz çok önemli.

Yaklaşan TEOG sınavı öncesi sağlıklı iletişim için velilere öneriler:
  • Olumsuz motivasyon cümlelerini bırakın. Onun için en iyisini araştırdınız, beslenmesindenuykusuna her şeyine özen gösterdiniz, bazen tartıştınız, öğretmenlerinden geri bildirim alıp neler yapması veya yapmaması gerektiğini sürekli hatırlattınız, hedef belirlediniz ve hedefe ulaşması için her yolu denediniz ama artık durun! Özellikle “Arkadaşların son günlerde de hala test çözüyor, sen yeterince önemsemiyorsun, istediğin okulu bu şekilde kazanamazsın,” gibi olumsuz motivasyon cümlelerini artık bırakın. Çocuğunuzun neleri yapmadığına değil neleri yaptığına odaklanın ve olumlu motivasyon cümleleri kurmaya başlayın.
  • Sınav kaygısı değil, KAYGI problemi. Sınav, kaygı probleminin tetikleyici unsurudur. Çocuğunuzun gerçek performansını göstermesinin önündeki en büyük engel sınav algısının yarattığı kaygı sürecidir. Çünkü kaygı, bilişsel olarak belleği olumsuz etkiler ve var olan bilginin kullanılmasını engeller. Dolayısıyla sınavın önemli olduğunu ancak bütün hayatının bu sınava bağlı olmadığını dile getirin. Çocuğunuza başka başarı alanlarının ve başka güçlü yönlerinin olduğunu, hayatta başarılı olmak için başka seçenekleri de olabileceğini söyleyin.
  • “AN”da kalın. Sınav tarihi yaklaştıkça günlük aktivitelerinizde özel bir değişiklik yapmamaya çalışın. Sadece sınav konuşulan bir çevre yaratmamaya özen gösterin. Çocuğunuzla birlikte keyif aldığınız aktivitelere daha çok zaman ayırın. Medya ve diğer kaynaklardan gelebilecek olumsuz uyarılardan çocuğunuzu koruyun.
  • Çocuğunuzun biricik olduğunu unutmayın. Sadece sınav süreçlerinde değil çocuğunuzun tüm eğitim hayatı boyunca unutmamanız gereken bir nokta. Çocuğunuzun biricik ve tek olduğunu unutmayın ve onu kimseyle kıyaslamayın. Kimse çocuğunuz olmaz ve çocuğunuz da başka biri olmak zorunda değil.

Eğer çocuğunuzun normalin üstünde ve sınav performansını etkileyecek seviyede kaygı yaşadığını düşünüyorsanız bu günlerde psikolojik destek alabilirsiniz.


Bir önceki yazımda « makalem var.
babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?