Geç Kalınırsa Yatsının İlk Sünneti Farzdan Sonra Kılınır mı

yorum yok
1.862 kez görüntülendi okuma
3 Ocak, 2014

images

Eğer Yetişilemez ise, yatsı namazının ilk sünneti, farzdan sonra kılınabilir mı

Sadece ikindi namazının ilk sünneti eğer yukarıda ki nedenlerden dolayı farzdan önce kılınamazsa farzdan sonra kılınmamalıdır. Zira ikindi namazının farzından sonra nafile namazı da kılmak sünneti seniyye dolayısı ile İslam dinene uygun değildir.

Bir kimse Camiye girdiği zaman imam farza başlamış veya farza başlamamış olabilir. Eğer kişi sünneti kılana kadar farzın biteceğini düşünüyor ise sünneti terk ederek imama tabi olarak farza durmalı ve imam ile beraber cemaat ile birlikte farz namazını kılmalıdır.Daha sonra, yani imamla kılınan farz namazdan sonra kılamadığı ilk sünneti kılmalıdır. Bu çok güzel ve yerinde bir hareket olacaktır.

Fakat şu da bilinmeli ki ilk sünneti ilk sünnet yapan farzdan önce kılınmasıdır. Yani farzdan sonra kılınan ilk sünnet her ne kadar uygun ve güzel bir hareket olsa da tam manasıyla ilk sünnetin yerini bulmayacaktır. Bu nedenle kişi eğer farz bitmeden sünneti kılarak imama yetişebileceğini düşünüyor ise önce sünneti kılmalıdır. Sonra imama tabi olarak farzını da tamamlamalıdır. Bu işin asıl uygun olanı budur. Fakat kişi yetişemeyeceği düşünülüyorsa zaten yapılması gereken hemen imama tabi olarak cemaatle namaz kılmaktır.

Bu noktada bizler herhangi bir vakit namazın imamla yani cemaatle kılmanın önemini de görüyor ve anlıyoruz. Bu nedenle bizler olabildiğince namazlarımızı cemaatle kılmalıyız.


Bir önceki yazımda « makalem var.
babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?