Cuma Namazı Kaç Rekattır

yorum yok
1.759 kez görüntülendi okuma
2 Ocak, 2014

png

Her hafta Cuma günü kılınan Cuma namazı toplam 16 rekattan oluşmaktadır.Tabi ki 16 rekat öğlen namazıyla birlikte olmaktadır.Bilhassa Cuma namazı 4 rekat ilk sünnet sonra hutbe sonrası imamla kılınan 2 rekat farz ve daha sonra 4 rekat sünnet namazından oluşmaktadır. Tabi ki burada önemli bir nokta vardır ki Cuma namazında İmamın vermiş olduğu Hutbe iki rekat namaz hükmüne girmektedir.Bu nedenle denmiştir ki Cuma namazının farzı 4 rekattır.Bu 4 rekatın 2 rekatını hutbeye ayrılmıştır.2 rekatı ise imamla kılınan 2 rekata ayrılmıştır.

Kaynak: Cuma Namazı Kaç Rekattır Nasıl Kılınır ?

Cuma Namazının Kılınışı

1. Önce, Cuma namazının dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Bu kılınan sünnet namazı, öğlen namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sonra, cami içerisinde Müezzin tarafından sadece cami cemaatının duyabileceği kadar bir sesle ikinci ezanı okur ve sonrasında imam hutbeye çıkarak Hutbesini okunur. Hutbe okunduktan sonra, müezzin tarafında Kamet getirilir ve cemaat İmama tabi olur ve Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

2. Sonra bütün cemaat Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, dört rekatlık Cuma namazının 4 rekatlık son sünneti kılar. Bu son sünnetinde kılınışı ilk sünnet gibi kılınır.

3. Bundan sonra, ‘Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya’ diye niyet ederek, öğle namazının farzı gibi zuhr-i ahir denilen bir namaz kılınır. Bu namaza niyeti şöyle yapmak daha uygun olacaktır; Niyet ettim 4 rekat zuhr-i ahir kılmaya

4. Daha Sonra da, iki rekat namaz kılınır. Bu namaza niyet ettim öğlen namazının 2 rekat son sünnetini kılmaya denir ve öğlen namazının son iki sünnetin kılınır.

5.Son olarak ta Âyet-el-kürsi ve tesbihler okunur, yani tespihat yapılır, dua edilir ve cemaat dağılır.

Kaynak: Cuma Namazı Kaç Rekattır Nasıl Kılınır? » Aklı Selim


babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?