Emekli polisin azmi

yorum yok
820 kez görüntülendi okuma
24 Kasım, 2013

azimÇanakkale’nin Bayramiç ilçesi Yahşieli köyünde emekli polis memuru Mustafa Öztürk, evinin bahçesini botanik bahçesine çevirdi. Bir meyve ağacında ise 7 ayrı çeşit meyve yetiştirmeyi başardı

Yıllarca Emniyet Teşkilatı’nda polis olarak görev yapan ve 12 yıl önce emekliye ayrılarak baba ocağı Bayramiç’e yerleşen 61 yaşındaki Mustafa Öztürk, kendisini bahçe işlerine adadı. Öztürk, evinin 2 dönümlük bahçesini meyve ağaçları ve süs bitkileri ile botanik bahçesine çevirirken, bahçenin dar olması nedeni ile bir ayva ağacına aşı yaparak 7 farklı meyveyi tek ağaçta yetiştirmeye başladı.

HANGİ MEYVELER VAR?

Emekli polis memuru Mehmet Öztürk, aşıladığı ağaçta ayvanın yanı sıra elma, muşmula, armut, dağ elması, çayır ahlatı ve golden cinsi elma yetiştirdi.

7 farklı meyveyi bir ağaçta yetiştiren Öztürk, “Çocukluğumdan beri toprağa ve çiftçiliğe merakım vardı. Hep güzel bir bahçesi bulunan evim olsun hayal ediyordum. Buna kavuştum. Bahçeye yüzlerce farklı bitki dikerek farklılık yaratmaya çalıştım. Bunun yanı sıra bir meyve ağacını da 7 farklı ürün elde etmek için aşıladım. Başarılı da oldum. Asıl amacım yok olmaya yüz tutan çayır ahlatı, dağ elması gibi ürünleri korumak” dedi.

Aşı sayesinde 7 farklı meyve veren ağaçta şu an mevsim itibariyle sadece ayva, muşmula ve elma bulunuyor. Öztürk, ağaçta, çayır ahlatı ve dağ elması, armut ile golden cinsi elmanın ise zamanı geçtiği için bulunmadığını belirtti.


Bir önceki yazımda « makalem var.
babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?