‘Asena’yı öldürdüler!

yorum yok
772 kez görüntülendi okuma
24 Kasım, 2013

Türkiye’nin uydu vericili ilk dişi kurdu “Asena”nın kaçak avcılar tarafından vurulduğu bildirildi.

KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Hakkı Şekercioğlu, Türkiye’nin uydu vericili ilk dişi kurdu “Asena”nın kaçak avcılar tarafından vurulduğunu belirterek, dişi kurdun, sol göğüs bölümüne gelen saçmanın akciğerlere isabet ederek, iç kanamaya neden olduğu ve kurdun bu nedenle öldüğünü belirlediklerini bildirdi.

Utah Üniversitesi öğretim üyesi de olan Şekercioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, KuzeyDoğa Derneği’nin Kars’ın Sarıkamış ilçesi ormanlarında 2010 yılında başlattığı Büyük Etoburların Araştırılması Projesi’nde, 2013 yılında Türkiye’nin GPS/GSM vericisi takılan ilk dişi kurdun öldürüldüğünü ifade etti.

KuzeyDoğa Derneği, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), Kafkas, Utah, Zagreb ve Zurih üniversiteleri ortaklığında gerçekleştirilen projeyle, dişi kurda vericinin haziranda takıldığını anımsatan Şekercioğlu, şunları kaydetti:

“Asena’ya verici, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan gözetiminde takılmıştı. Vurulan kurt, DKMP yetkilileri kontrolünde, Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gönderildi. Veteriner Hekim Ayşegül Çoban tarafından biyometrik ölçümleri alınan kurdun, patolog Doç. Dr. Hasan Özen tarafından yapılan nekropsi sonucunda, sol göğüs bölümüne isabet etmiş saçma yarası tespit edildi. Saçmanın akciğerlere isabet ederek, iç kanamaya neden olduğu ve kurdun bu nedenle öldüğü belirlendi. Asena, verici takıldığı 3 Haziran’dan bu yana bin 934 kilometre yürüdü ve 230 kilometrekare alanı kullandı.”


Bir önceki yazımda « makalem var.
babasultan

Doğru, Güzel ve Adil olan her şeyi sever, efendiliğe bayılır. Yalandan dolandan ikiyüzlülükten nefret eder.

ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?